Menu
 · 
 · 
 · 
 · 
 · 
newsy
multimedia
linki
słownik
kontakt
    Astronomia
 · 
 · 
 · 

 · 
 · 

 · 
 · 
aktualne zjawiska
układ słoneczny
gwiazdy i układy planetarne
galaktyki
gromady i supergromady
inne obiekty
wszechświat
    Fizyka
 · 
 · 

 · 
teorie
mechanika kwantowa
cząstki
Tą stronę odwiedziło osób.
Na stronie jest gości online.
Oddaj głos na stronę:
Ranking ..::AstroVisioN::..
AstroHIT - zagłosuj na stronę


Jesteś tutaj: układ słoneczny

Układ Słoneczny

Układ planetarny, w którym znajduje się nasza ojczysta planeta - Ziemia - nazywamy Układem Słonecznym. Nazwa pochodzi od gwiazdy znajdującej się w centrum - Słońca. Układ Słoneczny to zespół ciał niebieskich, w który oprócz Słońca wchodzą obiekty takie jak: planety, wraz ze swoimi księżycami, planetoidy (obiegające Słońce po orbicie eliptycznej, na ogół zawartej między orbitami Marsa i Jowisza, choć niektóre są na tyle silnie wydłużone, że zbliżają się do słońca bardziej niż Ziemia, inne z kolei znajdują się w pobliżu Plutona i zwane są Pasem Kuipera), meteoroidy, komety oraz pył i gaz międzyplanetarny (ten ostatni płynie od Słońca w postaci wiatru słonecznego z prędkością kilkuset kilometrów na sekundę).
Układ słoneczny - orbity planet Orbity planet w układzie słonecznym

Wyróżnia się 9 planet w układzie słonecznym (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton), choć liczba obiektów, które mogą zasługiwać na miano planety jest zdecydowanie inna. Z definicji planety są to obiekty o średnicach większych niż 1000 km, obiegające gwiazdę i nie mające własnych źródeł energii promienistej, widoczne dzięki oświetleniu ich promieniowaniem gwiazdy. Jak wiemy planetoida Ceres ma ok. 1025 km średnicy. Spotykamy również księżyce o średnicy dużo większej niż 1000 km. Drugim argumentem, który podważa "dziewiątkę" planet jest wspomniany wcześniej Pas Kuipera, w którym znajduje się Pluton. Dostrzeżone zostały w nim obiekty większe od niego (na przykład UB313), które poddały pod wątpliwość uznawanie Plutona jako planety (jeśli UB313 uznano by za planetę w przyszłości może się okazać że są ich dziesiątki). Przeciw Plutonowi przemawia również jego różniąca się w stosunku do pozostałych planet orbitą - w latach 1979-1999 znajdował się bliżej Słońca niż Neptun.


Google

Dzisiaj:
Oświetlenie Księżyca w Polsce
Oświetlenie tarczy księżyca: 00.0% [±1%]
( wczytuje dane... )

Aktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzinaAktualna godzina
JD: 0000000

W tym roku minęło:
0d 0g 0m 0s Do końca roku zostało:
0d 0g 0m 0s
Copyright © 2006 J4ro